Sposoby oszczędzania w banku

W zasadzie główny cel, który przyświecał tworzeniu banków była właśnie możliwość bezpiecznego oszczędzania w takich instytucjach. Osoby które lokowały w banku oszczędności liczyć mogły na określony procent. Do dziś funkcjonuje to bardzo podobnie. O wiele większe znaczenie zyskała rola banku jako pożyczkodawcy, ale jest to już osobna kwestia. W banku można oszczędzać wbrew pozorom nawet na kilka zróżnicowanych sposobów.

Gdzie warto lokować pieniądze?

Oprocentowane konta oszczędnościowe czy też lokaty bankowe to tylko podstawowe formy oszczędzania. Mogą być jednak wyborem wręcz doskonałym dla osób dosyć konserwatywnych które cenią sobie w pierwszej kolejności wysoki poziom bezpieczeństwa. Wadą jest raczej niskie oprocentowanie, w porównaniu oczywiście do innych sposobów lokowania kapitału. Podstawowe formy to wspomniane już konta oszczędnościowe oraz lokaty. Konta oszczędnościowe mogą mieć określony poziom oprocentowania oraz jednocześnie pewien poziom elastyczności. Pomimo tego, że znajdujące się na koncie środki podlegają oprocentowaniu, to i tak klient ma możliwość ich wypłacenia.

http://www.bzwbk.pl/oszczednosci-i-inwestycje/oszczednosci-i-inwestycje/lokaty-terminowe/lokaty-terminowe.html

Dysponowanie nimi jest nieco ograniczone czy też wiązać może się z pewnymi opłatami pobieranymi za przeprowadzenie określonego rodzaju operacji bankowych. Dla klientów na pewno ma to co najmniej duże znaczenie, bowiem ich środki nie są zamrożone, w każdej chwili można je przesunąć na inne inwestycje. Inaczej jest już ze środkami na lokatach. Tutaj ograniczenia, ale też i oprocentowanie jest wyższe. Banki coraz częściej oferują specjalne produkty oszczędnościowe, które są na ogół powiązane z funduszami inwestycyjnymi.

Tutaj to sam klient określa cel inwestycyjny który chce osiągnąć oraz wybiera okres przez który środki będą inwestowane. Jest to opcja idealna dla tych, którzy preferują systematyczne oszczędzanie. Co ważne łatwo można wyliczyć jakie zyski będzie można osiągnąć już na koniec okresu inwestycyjnego. W roli takich programów występują zarówno złożone produkty oszczędnościowe, gdzie program oszczędzania może być przewidziany nawet na okres ponad dziesięciu lat, jak również i zwykłe lokaty bankowe, gdzie część środków jest po prostu inwestowana w funduszach, a od powodzenia przeprowadzonych inwestycji zależy już poziom oprocentowania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *