Kim jest doradca finansowy, co należy do jego zadań i czy warto korzystać z jego wsparcia? Ile trzeba zapłacić za taką usługę i czy rzeczywiście wpłynie ona na świadome zarządzanie finansami i planowanie wydatków?
Doradca finansowy, czyli kto?
Żeby ocenić, czy wsparcie doradcy finansowego jest pomocne, należy najpierw zastanowić się kim on jest i jaką pełni rolę.
Doradca finansowy to profesjonalny i wykwalifikowany pracownik biura doradczego. Powinien on posiadać rozległą wiedzę z dziedziny finansów i inwestowania oraz doskonale orientować się w obecnej sytuacji gospodarczej kraju. Zawód ten jest licencjonowany, a także regulowany za pomocą odpowiednich przepisów. Minimalizuje to ryzyko powierzenia pieniędzy osobie niekompetentnej lub posiadającej złe intencje. Specjaliści ci są zatrudniani w wielu instytucjach zajmujących się obrotem pieniędzmi, takich jak banki, domy maklerskie, czy towarzystwa ubezpieczeniowe. Świadczą również indywidualne usługi wszystkim zainteresowanym klientom.
Czego możemy oczekiwać od doradcy finansowego?
Jego głównym zadaniem jest przekazywanie klientowi merytorycznej wiedzy na temat finansów, a także ochrona majątku i bezpieczeństwa finansowego klienta. Zazwyczaj, najpierw przeprowadza on szczegółową analizę naszej sytuacji materialnej, aby na jej podstawie dobrać najlepsze produkty bankowe i określić najbardziej korzystne działania.
Kiedy możemy liczyć na pomoc doradcy finansowego?
- W czasie starań o uzyskanie kredytu- doradca finansowy wie, jak właściwie wypełnić wnioski, spośród wszystkich otrzymanych ofert wybierze najlepszą dla naszych potrzeb i wynegocjuje w naszym imieniu najkorzystniejsze warunki. Zna kruczki prawne, które dla nas mogą być niezrozumiałe i pozwoli uniknąć płacenia ukrytych kosztów. Z pewnością pomoże również w ustaleniu najlepszego harmonogram spłat i wysokość rat, w oparciu o nasz budżet domowy.
- W początkowej fazie inwestowania- doradca to specjalista posiadający wiedzę, której brakuje początkującym inwestorom. Doradzi, jakie aktywa wybrać, oceni ryzyko straty i pomoże w nakreśleniu przyszłej strategii działania.
- W spłacaniu zadłużenia- każdy, kto borykał się z tym problemem wie, jak bardzo kłopotliwy i stresujący potrafi być. Doradca finansowy może znacznie ułatwić proces pozbywania się zadłużenia, ustalając harmonogram spłat, kontaktując się z firmami windykacyjnymi telefonicznie, osobiście i wysyłając do nich odpowiednie pisma.
- W ustaleniu planu oszczędzania i wybrania najlepszych do tego metod- odkładanie pieniędzy dla wielu osób jest bardzo trudnym zadaniem i zupełnie nie wiedzą jak się do niego zabrać. Pomoc doradcy może być w takich przypadkach nieoceniona.
Czym kierować się wybierając doradcę finansowego?
Przede wszystkim ceną jego usług, doświadczeniem zawodowym i renomą firmy, w której jest zatrudniony. Ważne jest również jego usposobienie, umiejętność słuchania potrzeb klienta i opowiadania na nie.