Pożyczka ratalna – po co i dla kogo?

Pożyczka ratalna jest bardzo często kojarzona jako najprostsze wyjście z sytuacji braku gotówki. Jeżeli nie możemy czegoś kupić za własne środki, wówczas pożyczka ratalna okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Jest to idealny plan dla każdego, kto w danej chwili nie może sobie pozwolić na zakup danej rzeczy. Warto zatem wiedzieć czym dokładnie jest pożyczka ratalna i jak ją zdefiniować wśród wielu podobnych do niej produktów.

O co chodzi z ratami?

Pożyczka ratalna jest jednym z rodzajów ogólnie rozumianych pożyczek. W tym wypadku, mamy do czynienia z pożyczką, którą możemy spłacać w ratach – czyli konkretnie ustalonych odstępach czasu. Pożyczkę ratalną możemy również nazwać zakupem na raty. Zasada pozostaje taka sama – zobowiązujemy się na spłacanie w określonych, równych ratach konkretnej sumy. Jest to zupełnie inna sytuacja niż w przypadku bardzo popularnych ‘chwilówek’ – w ich przypadku, jeżeli nie określimy innych zasad, musimy spłacić całe zobowiązanie w określonym terminie – wynika to z zupełnie odmiennej formy umowy.

Warto zauważyć, że pożyczka ratalna jest przeważnie pożyczką długoterminową. W tym wypadku jest zwiększony okres spłaty – większy niż 30 dni. Spłacanie pożyczki ratalnej odbywa się według jasno określonego harmonogramu. Do rat konieczne jest również doliczenie prowizji za udzieloną pożyczkę. Czasami jednak można skorzystać ze specjalnych promocji, gdzie przy podziale całego zobowiązania na określoną liczbę rat (przeważnie 10), oprocentowanie zmniejszone jest do zera. Takie promocje pojawiają się zwłaszcza w okresach okołoświątecznych, czy wyprzedażowych.

Dlaczego warto?

Pożyczka ratalna ma cztery podstawowe plusy:

– jest długoterminowa,

– spłata odbywa się według jasno określonego harmonogramu,

– spłata jest dłuższa niż 30 dni,

– nie trzeba oddawać całej kwoty jednorazowo.

Decydując się na pożyczkę ratalną, warto zwrócić szczególną uwagę na koszty – zapłacimy dodatkowe odsetki za zwłokę, jeżeli przekroczymy określony termin spłaty. Pożyczka ratalna może być wzięta nawet na 48 miesięcy – czyli na 48 równych rat. Dzięki temu możemy spokojnie rozłożyć swoje zobowiązanie i swobodnie ją spłacać bez obaw o konieczność zwrócenia całości w określonym terminie.

Czy każdy może zdecydować się na pożyczkę ratalną?

Najczęściej – jeżeli pożyczka ratalna nie przekracza bardzo dużej kwoty – otrzymanie jej jest czystą formalnością. Wniosek można złożyć nawet przez internet. Nie oznacza to jednak, że firma, czy bank udzielający nam pożyczki może nie poprosić o dokumenty, świadczące np. o potwierdzeniu dochodów.

Warto pamiętać o kilku rzeczach, które zdecydowanie ułatwią nam starania o pożyczkę ratalną. Warto ‘wyczyścić’ swoją negatywną historię BIK oraz BIG. Jeżeli posiadamy umowę o pracę – najlepiej na czas nieokreślony – lub prowadzimy swoją własną działalność gospodarczą, to obejdzie się bez zbędnych, dodatkowych formalności. Sam wniosek i jego złożenie również nie jest problemem – można to zrobić łatwo i szybko.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *