Nasze bezpieczeństwo na drodze zależy od różnych czynników, nie zawsze zależnych od nas. Ważne jest jednak, aby zadbać o te, na który mamy wpływ. Oto najważniejsze z nich.
Umiejętność bezpiecznej jazdy
Choć każdy kierowca kiedyś kończył kurs na prawo jazdy, to jednak umiejętności prowadzenia samochodu powinien doskonalić przez całe życie. Większość wypadków drogowych spowodowanych jest błędami kierowców, wynikającymi z niedostatecznej techniki jazdy np. w trudnych warunkach pogodowych. Dzisiaj niemal w każdym mieście organizowane są specjalne kursy doszkalające kierowców, podczas których można nauczyć się prawidłowych reakcji podczas poślizgu, panowania nad autem przy dużych prędkościach, czy reakcji na nagłe zdarzenia na drodze. Zdobycie takich umiejętności pod okiem doświadczonego instruktora pozwoli nam się czuć pewniej na drodze, a także zapewnić sobie i pasażerom większe bezpieczeństwo.
Dobre ubezpieczenie
Jeżdżąc samochodem zawsze trzeba brać pod uwagę ryzyko kolizji lub awarii auta. W takich przypadkach cenne jest posiadanie dobrego ubezpieczenia. Oczywiście podstawą jest posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC, dzięki któremu nie musimy martwić się o koszty związane z pokryciem szkód, spowodowanych naszym samochodem. Warto jednak pomyśleć o ubezpieczeniach dodatkowych. Dość ciekawym rozwiązaniem jest tzw. mini Assistance, które dodawane jest bezpłatnie do OC. Dzięki niemu ma się zagwarantowaną pomoc drogową w postaci wykonania drobnym napraw na miejscu lub holowania pojazdu. Z kolei dodatkowe ubezpieczenie AC przydaje się, jeśli mamy drogi samochód. Zapewnia ono pokrycie kosztów naprawy auta lub zwrot jego wartości w przypadku kradzieży.
Dbanie o stan techniczny auta
Dobry stan techniczny samochodu jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o bezpieczeństwie na drodze. W okresie gwarancyjnym terminów przeglądów każdy przestrzega, by nie utracić praw wynikających z gwarancji. Tymczasem regularne przeglądy auta powinny być kontynuowane także później. Zwykle przeprowadza się je według zaleceń producenta auta np. po przejechaniu danej liczby kilometrów. Przestrzeganie wyznaczonych przez producenta terminów przeglądów pozwala we właściwym czasie wymienić płyny eksploatacyjne, a także na bieżąco kontrolować stan wszystkich ważnych układów i podzespołów, również tych w znacznym stopniu wpływających na bezpieczeństwo, jak np. układ hamulcowy, czy układ kierowniczy.
Każdy kierowca, który chce się bezpiecznie czuć na drodze, musi się liczyć z wydatkami. Na bezpieczeństwie jednak nie wolno oszczędzać. Dlatego jeśli brakuje nam gotówki na wykup ubezpieczenia lub przeprowadzenie okresowego przeglądu pojazdu, w żadnym wypadku nie powinniśmy z nich rezygnować. Można przecież skorzystać z szybkiej chwilówki przez internet, dzięki której w kilkanaście minut można zdobyć potrzebne pieniądze. Pożyczka jest dużo lepszym rozwiązaniem niż ryzykowna jazda bez ubezpieczenia lub co gorsza, jazda niesprawnym autem.