Jak chronić swoją kartę kredytową i płatniczą?

W Polsce wzrasta liczba kart płatniczych oraz liczba dokonywanych przy ich pomocy transakcji. Według danych NBP jesienią 2016 r. na polskim rynku było już ponad 27 mln kart debetowych i niemal 6 mln kredytowych. Coraz większą popularnością cieszą się również karty zbliżeniowe, ponieważ stanowią już 79% wszystkich „plastików”. W dokonywaniu codziennych transakcji karty są bardzo wygodne, jednak są również łakomym kąskiem dla złodziei, którzy w coraz bardziej wyrafinowany sposób wykorzystują je do okradania nas z pieniędzy. Warto więc wiedzieć, jak można się przed nimi chronić, czyli jak dbać o bezpieczeństwo swojej karty i zapisanych na nich danych.

Metody działania złodziei

Rozwój technologii sprzyja złodziejom, dlatego coraz rzadziej potrzebują fizycznej karty, by dokonać z niej kradzieży środków. Współcześnie stosowany jest przez nich tzw. skimming, czyli kradzież danych zapisanych na karcie. Coraz częściej do tego celu wystarcza im smartfon oraz zainstalowana na niej specjalna aplikacja, która kopiuje dane z karty. Wystarczy, że wyposażony w takie narzędzie złodziej zbliży się do nas np. w zatłoczonym tramwaju lub centrum handlowym, by po chwili dysponować danymi z naszej karty. Mając je, złodziej może dokonać zakupów w każdym sklepie, w którym możliwe są płatności zbliżeniowe, nie wymagające wpisywania PIN-u.

Inną popularną metodą złodziei jest instalowanie malutkiej kamery oraz skanera w czytniku w bankomacie. Podczas wypłaty gotówki skaner sczytuje zawartość paska magnetycznego na karcie, natomiast kamerka rejestruje wpisywany przez nas PIN. Zwykle złodzieje pozyskują w ten sposób dane z wielu kart, które potem przenoszą do komputera i wykorzystują do produkcji duplikatów kart.

W przypadku kart kredytowych oszuści bardzo często do swoich działań wykorzystują internet. W tym celu przechwytują dane karty podawane podczas np. płatności w sklepach internetowych, czyli numer karty oraz kod CVV. Zdarza się to przede wszystkim podczas dokonywania transakcji na słabo chronionych stronach, do których hakerzy mają ułatwiony dostęp.  

Sposoby ochrony karty

Korzystanie z karty debetowej lub kredytowej wymaga zachowania wielu środków ostrożności. W celu zabezpieczenia się przed złodziejami w szczególności powinniśmy pamiętać o tym, by:

  • Strzec karty przed jej fizyczną utratą
  • Nigdy nie nosić wraz z kartą karteczki z PIN-em
  • Podczas korzystania z bankomatu zawsze zasłaniać ręką klawiaturę przy wpisywaniu PIN-u
  • Kartę zbliżeniową nosić w specjalnym metalizowanym etui, które zapobiega zdalnemu kopiowaniu danych z karty
  • Ustalić dzienny i miesięczny limit transakcji na karcie (można to zrobić samodzielnie w bankowości internetowej)
  • Wykupić ubezpieczenie karty, które w razie kradzieży środków pokryje straty
  • Dokonywać płatności w internecie z użyciem karty wyłącznie na zaufanych stronach, wykorzystujących protokół https do szyfrowania połączenia podczas przesyłanych danych
  • Nigdy nie odpowiadać na e-maile z prośbą o podanie danych związanych z rachunkiem bankowym lub kartą
  • Podczas płatności kartą w sklepie stacjonarnym nigdy nie spuszczać karty z oczu, dokładnie sprawdzać kwotę na terminalu i zawsze prosić o paragon oraz potwierdzenie transakcji kartą
  • Regularnie sprawdzać historię rachunku, by w porę wykryć nieprawidłowe transakcje
  • Nosić zawsze przy sobie numer do banku, pozwalający na szybkie zastrzeżenie karty

Zachowanie rozsądku podczas codziennego korzystania z karty oraz przestrzeganie powyższych zasad ostrożności powinno skutecznie zabezpieczyć nas przed przestępcami i ochronić nasze pieniądze.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *