Top lista największych banków w Polsce – dochody banków i zarobki prezesów!

Analizy i zestawienia wykazują, że sektor bankowy w Polsce radzi sobie całkiem nieźle. Świadczy o tym zarówno wzrost aktywów zanotowany przez bankowych gigantów, jak i horrendalne pensje bankowych prezesów.

Trwające już od dłuższego czasu zawirowania na rynkach finansowych nie sprzyjają bankowości. .Rynki finansowe okazały się niestabilne, a wiele banków straciło zaufanie klientów Jednak biorąc pod uwagę niesprzyjające okoliczności, to część banków i tak radzi sobie zaskakująco dobrze. I pomimo tego, że największe banki w Polsce także zmagają się z kryzysem, to ich zyski nadal liczone są w miliardach złotych.

Oto pięć gigantów polskiego sektora bankowego, których dochody przekraczają miliard złotych.

Ranking bankowych gigantów w Polsce

1. Bank PKO BP

Palmę pierwszeństwa w polskim sektorze bankowym już od lat dzierży jeden i ten sam bank. Jest to bank PKO BP, którego zyski już od dłuższego czasu liczone są w miliardach. Roczny zysk banku to ok. 2,61 mld zł.

2. Pekao SA

Drugim bankiem, który może poszczycić się niewiele niższym dochodem, jest Pekao BP, którego roczny zysk wynosi ok. 2,5 mld zł.

3. BZ WBK

Na trzecim miejscu plasuje się BZ WBK, czyli potocznie Bank Zachodni z zyskiem 2,32 mld zł rocznie.

4. mBanku

Czwarte miejsce należy do mBanku, protoplasty polskiej bankowości internetowej, którego zyski roczne wynoszą ok. 1,3 mld zł.

5. ING Bank

Piąte miejsce to ING Bank Śląski, którego zysk roczny wynosi ok. 1,2 mld zł.

Na kolejnych miejscach z setkami milionów dochodów rocznie znajdują się BGŻ BNP Paribas, Bank Millenium, Geting Noble Bank, Alior Bank, Raiffeisen Polbank i Citi Bank Handlowy. Kilka z tych banków zanotowało spadki aktywów, jednak nadal należą one do bankowych potentatów na polskim rynku finansowym.

Na szczególną uwagę zasługuje Alior Bank, który jak na stosunkowo młody bank, rozwija się bardzo prężnie i szybko zbliża się do czołówki najlepszych banków w Polsce. W 2016 roku Alior Bank zanotował ponad 50 procentowy wzrost aktywów, co mówi samo za siebie o jego możliwościach.

Zarobki prezesów polskich banków

Banki sowicie wynagradzają swoich prezesów za zyski. I tak jak zyski banków liczone są w miliardach, tak zarobki prezesów liczone są w milionach. Kto jest najlepiej zarabiającym bankowcem w Polsce?

1. Luigi Lovaglio – Pekao S.A

Już od jakiegoś czasu na pierwszym miejscu plasuje się prezes banku Pekao S.A Luigi Lovaglio, który łącznie ze wszystkimi dodatkami zarabia ok. 9,35 mln zł rocznie.

2. Sławomir Sikora – Bank Handlowy

Na miejscu drugim pod względem zarobków znajduje się prezes Banku Handlowego – Sławomir Sikora z rocznymi zarobkami 6,42 miliona złotych.

3. Cezary Stypułkowski – mBank

Na trzeciej lokacie znalazł się prezes mBanku Cezary Stypułkowski z pensją roczną w wysokości 3,74 mln złotych.

4. Małgorzata Kołakowska – ING Bank Śląski

Czwarta na podium znalazła się prezes Banku Śląskiego Małgorzata Kołakowska z pensją roczną w wysokości 3,73 mln złotych.

5. Mateusz Morawiecki – BZ WBK

Następnym bankowym krezusem, piątym w rankingu jest prezes BZ WBK Mateusz Morawiecki z zarobkami w wysokości 3,07 mln złotych.

6. Zbigniew Jagiełło – PKO BP

Na miejscu szóstym jest prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło z pensją 2,9 mln zł rocznie.

7. Wojciech Sobieraj – Alior Bank

Stawkę zamyka Wojciech Sobieraj prezes Alior Banku z zarobkami rocznymi w wysokości 2,2 mln zł.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *