Do czego może nam się przydać karta kredytowa?

Posiadając rachunek osobisty w banku zwykle mamy wydaną do niego kartę debetową, służącą do operacji gotówkowych i bezgotówkowych ze środków zgromadzonych na koncie. Czasami bank proponuje nam również kartę kredytową, dającą dostęp do dodatkowych pieniędzy. Zanim zdecydujemy się z niej skorzystać, warto wiedzieć do czego ona tak naprawdę służy i jak należy się z nią prawidłowo obchodzić.

Jak działa karta kredytowa?

Jak już to zostało powiedziane we wstępie, karta kredytowa daje nam dostęp do dodatkowych środków w określonej wysokości. Jest to więc rodzaj limitu kredytowego udzielonego bezterminowo, z którego możemy korzystać w każdej chwili, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Korzystanie z tych dodatkowych środków może być bezpłatne, jeśli w ciągu określonego czasu zwrócimy zaciągnięty dług. Zwykle tzw. okres bezodsetkowy na karcie kredytowej wynosi około 50 dni. Jeśli nie ma się środków na całkowitą spłatę zadłużenia, można skorzystać ze spłaty ratalnej. Bank określa wówczas kwotę minimalną, którą należy wpłacać regularnie co miesiąc. Zazwyczaj wynosi ona około 5-10% całej kwoty zadłużenia. Każda taka wpłata pomniejsza saldo zadłużenia, jest jednak ono jednocześnie powiększane co miesiąc o naliczone odsetki od zadłużenia. Co ważne, przestrzeganie tych terminów uprawnia do dalszego korzystania z karty. Jednak już jednodniowe opóźnienie w spłacie kwoty minimalnej może skutkować zablokowaniem karty.

Do czego służy karta kredytowa i jak z niej korzystać?

Z zasady karta kredytowa powinna służyć do operacji bezgotówkowych związanych z zakupem towarów lub usług. Można nią również wypłacić gotówkę z bankomatu, jednak operacja taka zwykle sporo kosztuje i się po prostu nie opłaca. Kartą kredytową można więc pokrywać codzienne wydatki w sklepie lub wyłącznie większe i okazjonalne wydatki, na które nie mamy wystarczających środków na karcie debetowej. Karta kredytowa jest wymagana przy zakupie wielu usług związanych z podróżami, ponieważ bez niej trudno jest kupić bilet lotniczy przez internet, dokonać rezerwacji w hotelu, czy wypożyczyć auto. Bez wątpienia więc osoby często podróżujące, szczególnie za granicę, powinny zaopatrzyć się w tego rodzaju kartę. Kartę kredytową można także posiadać wyłącznie w celu dostępu do dodatkowych środków. W przypadku niespodziewanego większego wydatku można go natychmiast pokryć z karty, zamiast ubiegać się o pożyczkę lub zakupy ratalne.
Kluczową sprawą w korzystaniu z karty kredytowej jest przestrzeganie terminów wpłaty środków, a także niezadłużanie się na niej nadmiernie. Dość łatwo jest wydać cały limit na karcie, jednak należy pamiętać, że jego niespłacenie w określonym terminie, będzie skutkowało naliczaniem sporych odsetek i koniecznością spłaty zadłużenia w ratach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *