Czy warto mieć konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe znajduje się w ofercie większości banków i zwykle proponowane jest klientom indywidualnym jako uzupełnienie konta osobistego ROR. Poniżej przedstawiamy garść praktycznych informacji o tym rodzaju konta i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy warto je mieć.

Najważniejsze cechy konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe jest produktem ściśle połączonym z kontem osobistym i umożliwia systematyczne odkładanie na nim dowolnych sum pieniędzy poprzez przelewanie ich z ROR-u. Oznacza to, że konto takie otwierane jest w tym samym banku, gdzie jest prowadzony rachunek osobisty. Gromadzone na koncie oszczędnościowym środki bez względu na ilość są oprocentowane oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Można je w każdej chwili przelać z powrotem na konto osobiste. Przelew taki jest zwykle bezpłatny, jednak każdy bank oferuje inną liczbę bezpłatnych przelewów w miesiącu. Operacja przelania środków z powrotem na ROR nie wiąże się z utratą odsetek, tak jak jest to w przypadku tradycyjnych lokat. Do konta oszczędnościowego nigdy nie są wydawane karty płatnicze i nie można z niego wykonywać przelewów zewnętrznych. Konto obsługuje się przy pomocy bankowości internetowej lub mobilnej.

Wady i zalety konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe jest dobrym sposobem na oszczędzanie, ponieważ w łatwy sposób można odłożyć na nie dowolną sumę pieniędzy. Przelewy kwot z rachunku osobistego można robić kiedy się chce np. raz w miesiącu lub nawet codziennie. Każda suma pieniędzy zgromadzona na koncie oszczędnościowym jest oprocentowana i pozwala osiągnąć zysk. Kolejną zaletą tego produktu bankowego jest łatwy dostęp do zgromadzonych środków. W razie potrzeby można je w każdym momencie przelać na ROR bez utraty odsetek. Dla wielu jest to jednocześnie wada konta oszczędnościowego, ponieważ nie sprzyja długotrwałemu oszczędzaniu. Mówiąc o wadach tego konta należy również wspomnieć o wysokości oprocentowania, które jest zwykle nieco niższe niż w przypadku lokat terminowych.

Podsumowując, konto oszczędnościowe jest ciekawym sposobem na oszczędzanie przede wszystkim dla osób, które dopiero rozpoczynają odkładać pieniądze, a także dla tych, którzy nie chcą zamrażać swojego kapitału na terminowej lokacie. Opłacalność tego produktu bankowego zależy przede wszystkim od wysokości oprocentowania. W przypadku gdy jest ono bardzo niskie, a odkładane kwoty są niewielkie, zysk z oszczędzania będzie minimalny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *