Jak wybrać najlepszą lokatę

Najbezpieczniejszym rodzajem lokat są te, oferowane przez banki. Ich główną przewagą nad innymi lokatami jest gwarantowany zysk oraz praktycznie zerowe ryzyko utraty zainwestowanego kapitału. Lokaty oferowane przez banki są dla tych, którzy chcą mieć pewność, że ich oszczędności zawsze będą przynosić zyski. Dużą zaletą każdej z lokat jest przejrzystość – dzięki temu możemy sami prześledzić wszystkie dostępne na rynku oferty i zdecydować, która z nich będzie dla nas najlepsza.

Dlaczego warto zainwestować w lokatę bankową?

Lokata bankowa jest tradycyjnym sposobem na oszczędzanie. Jest przede wszystkim bezpieczna i przewidywalna. Nic dziwnego, że eksperci polecają właśnie taką formę lokowania swoich pieniędzy. Jak podkreślają, korzystniej jest ulokować swoje oszczędności na oprocentowanej lokacie bankowej, niż trzymać je na koncie osobistym, które bardzo często jest nieoprocentowane. Niektóre z lokat oferowanych przez banki mogą przynieść zyski w wysokości 5% w skali roku, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Poszukując idealnej dla nas lokaty, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Przede wszystkim na jak długo chcemy ulokować nasze oszczędności oraz jaką sumę. Generalnie, zasada wyznawana przez banki jest prosta – im dłużej trzymamy środki na lokacie, tym większe odsetki uzyskujemy. Równie istotna jest decyzja dotycząca czasu, na jaki wpłacamy pieniądze na lokatę. W tym wypadku należy zachować ostrożność oraz zdrowy rozsądek i nie wpłacać wszystkich naszych pieniędzy na lokatę roczną lub dłuższą. Okazać się może, że z jakiegoś losowego przypadku, będziemy potrzebowali sięgnąć po nasze oszczędności wcześniej – wówczas możemy stracić wszystkie odsetki. Standardowo zysk uzyskany z lokaty jest wypłacany na koniec roku ich trwania – wcześniej zerwana lokata powoduje ich utratę. Warto odpowiednio przemyśleć lokowanie środków. Dla przykładu 20% procent oszczędności pozostawmy na swoim koncie, w razie nieprzewidzianych wydatków, kolejne 40% ulokujmy na lokacie kilkumiesięcznej (np. 3 miesiące), pozostałe środki zamroźmy na dłuższy czas.

Gdzie założyć lokatę?

Jeżeli już mamy zaplanowane jakie środki chcemy wpłacić, na jak długie lokaty, wówczas należy się zastanowić nad kolejną kwestią. Gdzie założyć lokatę? Który bank będzie najlepszy? Dzięki bankowości internetowej wiele banków udostępniło swoim klientom możliwość założenia lokaty przez internet – bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej, lokaty, które zakłada się przez pośrednictwo strony internetowej, mają często nieco lepsze oprocentowanie od lokat oferowanych w oddziałach banku. Podczas sprawdzania ofert banku, należy również zwrócić uwagę na bardzo istotną kwestię – czy dana lokata jest przeznaczona dla nowych klientów, czy też dla osób już korzystających z usług danego banku.

 

Sprawdzając oferty banków i ich super promocje należy być bardzo ostrożnym. Bardzo często promocyjne lokaty wymagają od klienta wypełnienia dodatkowych warunków. Banki oferują klientom atrakcyjne lokaty przy podjęciu z nimi współpracy, a to obciążone jest założeniem w danym banku nowego konta. Zdecydowanie należy wybierać oferty, które są bezpłatne, lub takie gdzie warunki skorzystania z oferty nie stanowią dla nas problemu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *