Co robić jeśli masz problem z wypłaceniem pożyczki?

Większości z nas ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której uzyskaliśmy pozytywną decyzję w sprawie kredytu lub pożyczki, po czym nagle okazuje się, że mamy problem z jej wypłaceniem. Czy takie sytuacje są możliwe i co trzeba robić w takiej sytuacji?

Kredyty hipoteczne

Sytuacje niewypłacenia pieniędzy są możliwe w przypadku wysokich kwot. Doskonałym przykładem są tutaj kredyty hipoteczne, zwłaszcza te, które wypłacane są w transzach. Takie kredyty mogą być przyznawane na remonty lub budowy domów. Wypłaty natomiast uzależnione są od postępów pracy. Niespełnienie nawet najmniejszego punktu umowy może zablokować wypłatę gotówki. Co w takim wypadku?

Należy przede wszystkim zwracać uwagę na harmonogram prac, który jest bardzo często załącznikiem do umowy z bankiem. Pominięcie nawet jednego punktu może skończyć się sytuacją zablokowania dalszych transzy. Może się także okazać, że wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z ustalonym harmonogramem, ale klient nie dostarczył bankowi odpowiednich dokumentów i stąd zablokowanie kolejnej wypłaty. Przede wszystkim najważniejszy się tutaj kontakt z bankiem – jeżeli mamy taką  możliwość to z opiekunem naszego kredyty, jeżeli nie z infolinią lub konsultantem w oddziale banku, w którym podpisywana była umowa kredytowa.

Zadłużenia kontra pożyczka

Większość przyznawanych nam świadczeń typu pożyczka przelewane jest na nasze konto bankowe – niezależnie od faktu, czy jest to pożyczka z banku, czy firmy parabankowej. Musimy jednak pamiętać, że zwłaszcza w tym drugim przypadku możemy wpaść w pułapkę. Zwracając się do firmy parabankowej, zwykle potrzebujemy gotówki w danym momencie. Nie bez przyczyny pożyczki takie nazywane są chwilówkami. W instytucji parabankowej dużo łatwiej otrzymać nam taką gotówkę, ponieważ formalności zwykle sprowadzane są do minimum. Firma parabankowa nie interesuje się naszymi zadłużeniami, czy zobowiązaniami wobec innych instytucji. Pieniądze nawet w ciągu kilku godzin przelewane są na nasze konto. Nagle jednak okazuje się, że nie możemy wypłacić ich z banku. Dlaczego? Może okazać się, że posiadamy jakieś zadłużenie, które na to nie pozwala, a bank ma obowiązek zablokować nam środki. Zadłużenie to wcale nie musi być wysokie – wystarczy niezapłacony mandat, czy brak zapłaconego podatku VAT.

 

Kto ma prawo do zajęcia naszych środków na koncie?

– Urząd Skarbowy,

– ZUS,

– Komornik,

– Urząd Miasta,

– Izba Celna.

Co dalej?

Przede wszystkim powinniśmy ustalić, dlaczego nasze konto zostało zablokowane i nie możemy wypłacić pieniędzy, które otrzymaliśmy w ramach pożyczki. Takie sytuacje rozwiązywane są w czasie do 7 dni – zależnie od przypadku oraz tego, kto dokonał zajęcia pieniędzy. Niespłacone mandaty są sytuacjami najczęstszymi i rozwiązywanymi najszybciej. Gorzej wygląda sytuacja z komornikiem, ponieważ dużo trudniej o wyjaśnienie tej kwestii. Wiąże się to również z konsekwencjami późniejszego limitu kredytowego w banku, czy ograniczeniem możliwości wzięcia kolejnej pożyczki.

Starając się o pożyczkę, warto wcześniej zastanowić się, czy nie mamy zaległego zadłużenia.

W takim przypadku zawsze można poprosić firmę parabankową o przelew na konto np. współmałżonka lub wypłatę pieniędzy w gotówce, aby uniknąć sytuacji zablokowania konta przez bank i braku możliwości skorzystania z uzyskanej pożyczki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *