Kiedy warto zmienić konto w banku?

Do najpopularniejszych produktów bankowych należy konto osobiste, które według badań ma już ponad 90% Polaków. Jak wynika z raportu Procontent Communication „Zaufanie Polaków do banków” przygotowanego na początku 2016 roku, 57% ankietowanych osób przyznało się do zmiany banku i jako najważniejszy powód podało znalezienie atrakcyjniejszej oferty u konkurencji. Do zmiany rachunku namawiają same banki, które w tym celu prowadzą intensywne kampanie reklamowe w mediach, kusząc klientów kontami za darmo, a nawet premią za założenie u nich rachunku. Warto przyjrzeć się, czy takie oferty są faktycznie opłacalne i kiedy warto z nich skorzystać.

Co oferują banki dla nowych klientów?

Obecnie większość banków ma specjalną ofertę dla nowych klientów, którzy zdecydują się na założenie u nich konta osobistego. Mogą oni liczyć na szereg korzyści w związku z założeniem lub przeniesieniem rachunku. Oto przykłady z listopada 2016r.:

  • Premia za założenie lub przeniesienie konta

Tego rodzaju ofertę ma np. Bank Credit Agricole, który oferuje premię 100 zł dla osób przenoszących rachunek z innego banku. Ale uwaga – aby otrzymać tę kwotę, należy spełnić dodatkowe warunki: zadeklarować miesięczne wpływy w wysokości minimum 1500 zł, zdecydować się na bankowość elektroniczną i kartę płatniczą. Bank ING także obiecuje 100 zł, ale za założenie, a nie przeniesienie konta przez internet, a warunkiem otrzymania tej kwoty jest otworzenie go w określonym terminie oraz zrobienie do końca marca przyszłego roku zakupów za min. 1000 zł przy użyciu karty wydanej do nowego konta.

  • Konto za zero

Darmowe konta są bardzo popularne od kilku sezonów, dlatego już większość banków oferuje nowym klientom brak opłat za prowadzenie rachunku czy wypłaty z bankomatów. Zwykle konta te dotyczą wyłącznie bankowości elektronicznej, a więc bez możliwości korzystania za darmo z usług świadczonych w placówce. „Konto za zero” oferują m.in. Raiffeisen Polbank, Nest Bank, Bank Millennium, czy PKO BP. Warto jednak zauważyć, że i w tym przypadku promocje obwarowane są dodatkowymi warunkami, jakie musi spełnić klient, by z nich skorzystać. Np. aby cieszyć się darmowym kontem 360 ° w Banku Millennium należy zapewnić comiesięczne wpływy w wysokości co najmniej 1000 zł, natomiast brak opłat za korzystanie z PKO Konta za Zero wymaga używania karty płatniczej i dokonywania nią miesięcznie płatności za minimum 300 zł.

  • Oprocentowanie środków

Oprocentowanie środków na koncie osobistym jest bardzo rzadkie, ponieważ banki oferują oddzielne produkty oszczędnościowe w postaci rachunków oszczędnościowych i lokat. Promocje kont z oprocentowaniem mogą więc być dla wielu osób kuszące. Przykładem takiej oferty jest Konto Godne Polecenia Banku Zachodniego WBK, który w ramach obowiązującej do końca 2017 r. promocji „Konto z kartą procentuje” oferuje oprocentowanie 4% w skali roku środków do 4000 zł. Oczywiście i tutaj jest warunek skorzystania z promocji – klient musi w miesiącu wykonać co najmniej 5 operacji bezgotówkowych kartą Visa Sol.

Jak widać, banki kuszą nowych klientów różnorakimi korzyściami za założenie u nich konta. Warto jednak zauważyć, że w większości przypadków skorzystanie z preferencyjnych warunków wymaga od klienta spełnienia określonych wymagań, dotyczących najczęściej minimalnych miesięcznych wpłat na konto oraz operacji bezgotówkowych o określonej wartości.

Ułatwienia przy przenoszeniu rachunku do innego banku

Osoby decydujące się na zmianę banku do prowadzenia rachunku osobistego najczęściej kierują się możliwością obniżenia kosztów jego obsługi. Niestety wynika to z tego, że banki dość źle traktują swoich stałych, często wieloletnich klientów, którym potrafią systematycznie, nawet co rok podnosić poszczególne opłaty za prowadzenie konta, za przelewy, czy też inne operacje. W takim wypadku korzystne jest przeniesienie rachunku do banku, oferującego np. konto za darmo. Tym bardziej że przeniesienie konta jest dzisiaj bardzo łatwe. Od 2010 roku funkcjonuje bowiem specjalny system OGNIVO, w którym uczestniczą wszystkie banki komercyjne działające na terenie Polski (oprócz SKOK-ów). Dzięki niemu, aby przenieść swój rachunek wystarczy wizyta w banku, w którym zakłada się nowe konto. Załatwia on za klienta wszelkie formalności z zamknięciem starego konta i przelaniem środków na nowe. Wyjątkiem są sytuacje, gdy klient posiada zobowiązania wobec starego banku np. niespłacony debet w rachunku – wówczas rozliczenie się z bankiem leży w gestii samego klienta.

Zalety i wady przeniesienia konta do innego banku

Niewątpliwą zaletą zmiany banku obsługującego nasz rachunek osobisty jest możliwość znacznego obniżenia kosztów jego prowadzenia. W wielu przypadkach można liczyć na:

  • Brak miesięcznych opłat za prowadzenie konta
  • Brak opłat za wydanie lub/i obsługę karty
  • Brak opłat za korzystanie ze wszystkich bankomatów
  • Brak opłat za przelewy krajowe itp.

Chcąc skorzystać z takich promocji, warto jednak zawsze dokładnie sprawdzić, jakie warunki należy spełnić, by móc faktycznie korzystać z braku opłat. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że bank może po pewnym czasie zmienić te preferencyjne warunki i stopniowo wprowadzać opłaty za poszczególne usługi.

Wadą przeniesienia rachunku do innego banku jest z pewnością konieczność rozliczenia się ze starym bankiem z zobowiązań. Bardzo często klienci posiadają w jednym banku nie tylko rachunek osobisty, ale także zaciągniętą pożyczkę, debet w rachunku, kartę kredytową lub kredyt hipoteczny. Przy zamknięciu konta z części z nich należy się rozliczyć, a część przenieść do innego banku, co bywa kłopotliwe. Zmiana rachunku wiąże się również z koniecznością powiadomienia o tym fakcie szeregu osób i instytucji, a na pewno pracodawcy, ZUS-u, urzędu skarbowego czy ubezpieczyciela.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *